Budowa i remont

Podesty ruchome nożycowe – zalety, wady, zastosowanie

Podesty ruchome nożycowe widujemy nie tylko na placach budowy, lecz także w magazynach, obiektach handlowych czy w parkach. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie trzeba bezpiecznie przetransportować ludzi, materiały oraz urządzenia na różne wysokości. Jakie są największe zalety i wady tego typu zwyżek?

Platforma robocza w podestach ruchomych nożycowych oparta jest na krzyżujących się ramionach. Ramiona te prostując się, unoszą platformę do góry, zaś zginając się, opuszczają ją w dół. Praca ramion przypomina ruch nożyczek, dlatego tego typu maszyny nazywa się nożycowymi.

W zależności od modelu zwyżki różnią się długością platformy, udźwigiem, wysokością roboczą, masą własną, napędem, rodzajem kół oraz wymiarami.

Gdzie się je wykorzystuje?

Gdzie używa się podestów ruchomych nożycowych?

Podestów nożycowych używa przede wszystkim branża budowlana i remontowa. Maszyny sprawdzają m.in. przy tynkowaniu, malowaniu, piaskowaniu, murowaniu, myciu okien, montażu instalacji, odnawianiu elewacji czy przy wykonywaniu prac konserwacyjnych.

Przydają się także do przycinania i pielęgnacji zieleni, montażu reklam wielkoformatowych i dekoracji okolicznościowych, montażu regałów wysokiego składowania, budowania scen plenerowych, kręcenia ujęć do filmów, seriali i teledysków, tworzenia efektów specjalnych oraz malowania murali.

Gdzie kupić lub wynająć podesty nożycowe, ładowarki teleskopowe i innego rodzaju zwyżki? M.in. tu: https://www.riwal.com/pl/sprzedaz/nowe-maszyny/

podest

Zalety podestów nożycowych

Jakie są zalety podestów nożycowych? Do największych zalet tego typu maszyn zalicza się:

  • możliwość podnoszenia ładunków na określone wysokości – podesty mają udźwig nawet do 1000 kg i zasięg roboczy od kilku do ponad 33 metrów,
  • różnej wielkości platformy robocze – najmniejsze pozwalają na pracę jednej osoby naraz, zaś największe mieszczą nawet do 7 pracowników,
  • bezpieczeństwo użytkowania – wynikające m.in. z obecności barierek i uprzęży,
  • wyjątkową stabilność maszyny – platforma robocza umieszczona bezpośrednio ponad mechanizmem unoszącym zapewnia dużą stabilność,
  • możliwość użytkowania podestów w budynkach lub poza nimi – podesty wyposażone w napęd elektryczny i niebrudzące koła mogą być używane w zamkniętych pomieszczeniach, zaś te z silnikami spalinowymi i oponami terenowymi poradzą sobie także w trudnym terenie,
  • łatwość obsługi – sterowanie maszyną jest intuicyjne, należy jedynie zadbać o to, żeby platforma uniosła się na wymaganą wysokość.

Podesty ruchome nożycowe – wady

Niestety podesty ruchome nożycowe mają także wady. Ze względu na to, że ich platforma robocza porusza się w jednej płaszczyźnie – w górę i w dół – sprawdzają się tylko tam, gdzie maszynę da się ustawić bezpośrednio przy miejscu prowadzonych prac albo po nim, np. przy ścianie lub pod skrzynką z instalacją elektryczną. Jeśli nie będzie to możliwe, trzeba poszukać innego rodzaju zwyżki – wynająć podnośnik przegubowy albo teleskopowy o odpowiednim wysięgu bocznym.

Poza tym trzeba pamiętać, że wyłącznie wybrane modele podestów ruchomych mają duże wysokości robocze. Większość unosi się maksymalnie na kilkanaście metrów, co w części przypadków może się okazać niewystarczające.

Shares:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *