Firmy, które wybierają hale stalowe, kierują się między innymi krótkim czasem wznoszenia obiektów. Powszechnie wiadomo bowiem, że konstrukcje stalowe stawia się szybciej niż murowane. Ile faktycznie trwa budowa hali stalowej od momentu wejścia na plac z ciężkim sprzętem do czasu zakończenia wszystkich robót? Co zrobić, żeby maksymalnie skrócić okres realizacji inwestycji?
Budowanie hali stalowej to skomplikowane przedsięwzięcie, które musi być kontrolowane i odpowiednio koordynowane na każdym etapie, żeby prace przebiegały zgodnie z planem. Chociaż hale magazynowe, hale logistyczne czy obiekty handlowe o konstrukcji stalowej wznosi się w stosunkowo krótkim czasie, nie da się ich zrealizować w miesiąc czy dwa.
Jak długo trwa budowa hali i od czego zależy długość tego procesu?
Co wpływa na czas budowy hali stalowej?
Zacznijmy od tej drugiej części. Co wpływa na tempo prac? Przede wszystkim wielkość obiektu. Im większa powierzchnia, tym więcej elementów do zamontowania. A im więcej części do montażu, tym dłuższy czas realizacji.
Duże znaczenie ma również technika wykonania fundamentów i elementów nośnych. Jeśli fundamenty zostaną wykonane z prefabrykatów – gotowych kawałków przygotowanych wcześniej w wytwórni, szybciej będzie można przejść do kolejnych etapów. Jeżeli jednak wyleje się je na placu budowy, prace opóźnią się o około 28 dni, bo tyle potrzeba, żeby beton uzyskał pełną wytrzymałość.
Ponadto istotna jest także nośność gruntu i obecność wód gruntowych. Gdy grunt nie ma odpowiedniej nośności, należy wykonać prace terenowe, to znaczy zagęścić go, przygotować podkłady, a nawet użyć techniki palowania. Wtedy zaś gdy na placu budowy występują wody gruntowe, trzeba zadbać o odwodnienia wykopów.
To nie koniec. Na czas realizacji inwestycji wpływają również dokładność wykonania projektów konstrukcyjnych, warunki atmosferyczne występujące podczas montażu, wielkość elementów prefabrykowanych oraz rodzaj wykorzystanej obudowy.
Średni czas wznoszenia hali stalowej
Biorąc pod uwagę wszystko, co pojawiło się powyżej, trudno jednoznacznie powiedzieć, ile buduje się hale stalowe. Można jedynie wskazać widełki czasowe, np. stwierdzić, że obiekty przemysłowe o powierzchni kilkunastu tysięcy metrów kwadratowych stawia się przez około 6 do 8 miesięcy.
W takim okresie da się przygotować ergonomiczny, ekologiczny, odporny na warunki atmosferyczne budynek, który spełni wymagania ochrony przeciwpożarowej i będzie przeznaczony do ewentualnej dalszej rozbudowy w przyszłości.
Co zrobić, żeby skrócić czas realizacji inwestycji?
Czy można w jakiś sposób wpłynąć na skrócenie czasu realizacji obiektów stalowych? Tak, wybierając odpowiednią lokalizację inwestycji, decydując się na wykorzystanie fundamentów prefabrykowanych, dbając o jakość projektów konstrukcyjnych, stosując elementy niewymagające transportu ponadgabarytowego czy używając systemowych płyt warstwowych.
Najlepsze rozwiązania jest w stanie zaproponować doświadczony generalny wykonawca hal taki jak firma Commercecon, która buduje hale przemysłowe od ponad 20 lat.
O tym, jak przygotować się do inwestycji pisze m.in. w swoim poradniku: https://commercecon.pl/baza-wiedzy/budowa-hali-jak-przygotowac-sie-do-inwestycji/